SHANTEL KREBS

2010 South Dakota Official Primary Election Results

Legislative Races - June 8, 2010

Race County Party Area Vote For Candidate Votes Percentage
County Commissioner Beadle DEM District 5 1 Larry  Mattke 181 68.56%
County Commissioner Beadle DEM District 5 1 Clyde (Skip) L. Zepp 83 31.44%
Precinct Committeeman Beadle REP Precinct W1 1 Kenneth W. Olsen 67 38.07%
Precinct Committeeman Beadle REP Precinct W1 1 Roger  Chase 109 61.93%
Precinct Committeewoman Beadle REP Precinct W1 1 Elisabeth  M Olsen 58 36.71%
Precinct Committeewoman Beadle REP Precinct W1 1 Beckie  Freeman 100 63.29%
Referendum : Referral of the Beadle County wheel tax ordinance amendment to increase the wheel tax to $4.00 per wheel. Beadle   Beadle 1 Yes 1026 39.52%
Referendum : Referral of the Beadle County wheel tax ordinance amendment to increase the wheel tax to $4.00 per wheel. Beadle   Beadle 1 No 1570 60.48%
Sheriff Bennett REP Bennett 1 Kevin  Rascher 129 45.74%
Sheriff Bennett REP Bennett 1 Lindell  Adair 153 54.26%
Precinct Committeeman Brookings REP Precinct 5-Bethel Baptist Church 1 Leon  Pesall 122 43.26%
Precinct Committeeman Brookings REP Precinct 5-Bethel Baptist Church 1 Patrick  Powers 160 56.74%
Precinct Committeewoman Brookings REP Precinct 5-Bethel Baptist Church 1 Mary  Kidwiler 217 67.60%
Precinct Committeewoman Brookings REP Precinct 5-Bethel Baptist Church 1 Michelle  Powers 104 32.40%
Precinct Committeeman Brown REP Precinct Hub Area Vocational Ctr 1 Brian   Johnson 123 54.91%
Precinct Committeeman Brown REP Precinct Hub Area Vocational Ctr 1 Duane   Riedel 101 45.09%
Precinct Committeeman Brown REP Precinct Primrose Gym 1 Justin  D.  Shultis 80 57.14%
Precinct Committeeman Brown REP Precinct Primrose Gym 1 Tom   Oines 60 42.86%
Precinct Committeeman Brown REP Precinct Washington St. Gym #1 1 Arden   Gilbert 95 42.60%
Precinct Committeeman Brown REP Precinct Washington St. Gym #1 1 Peter J Mehlhaff 128 57.40%
Tax Levy Opt-Out : Brown   Brown 1 Yes 2720 43.39%
Tax Levy Opt-Out : Brown   Brown 1 No 3549 56.61%
County Commissioner Butte REP District 5 1 Ken  Fernen 116 58.29%
County Commissioner Butte REP District 5 1 Marvin  Kindsfater 83 41.71%
Register of Deeds Campbell REP Campbell 1 Carina M. Fuehrer 267 65.44%
Register of Deeds Campbell REP Campbell 1 Suzanne D. Bentz 141 34.56%
County Commissioner Charles Mix DEM District 1 1 Charon  Asetoyer 101 28.61%
County Commissioner Charles Mix DEM District 1 1 Jack D. Soulek 252 71.39%
Delegates to State Convention Charles Mix REP Charles Mix 3 Mark  Gant 504 26.11%
Delegates to State Convention Charles Mix REP Charles Mix 3 Sandy  Gant 473 24.51%
Delegates to State Convention Charles Mix REP Charles Mix 3 Bernadine  Antonsen 381 19.74%
Delegates to State Convention Charles Mix REP Charles Mix 3 Norma  Deadrick 572 29.64%
Sheriff Charles Mix DEM Charles Mix 1 Randy L Thaler 507 50.30%
Sheriff Charles Mix DEM Charles Mix 1 Derek  Laska 501 49.70%
County Commissioner At Large Clay DEM Clay 2 Les  Kephart 543 40.46%
County Commissioner At Large Clay DEM Clay 2 Phyllis W. Packard 488 36.36%
County Commissioner At Large Clay DEM Clay 2 Alex  L. Ufford 311 23.17%
Register of Deeds Clay DEM Clay 1 Holly  Meins 221 22.60%
Register of Deeds Clay DEM Clay 1 Jane   A. Olson 345 35.28%
Register of Deeds Clay DEM Clay 1 Ray A. Hofman 412 42.13%
County Commissioner Codington REP District 3 1 L. Myron Johnson 350 62.28%
County Commissioner Codington REP District 3 1 Paul N. Fox 96 17.08%
County Commissioner Codington REP District 3 1 Russ  Wilkins 116 20.64%
County Commissioner Codington DEM District 5 1 Mike  Jungemann 82 37.61%
County Commissioner Codington DEM District 5 1 Robert P. Mack 89 40.83%
County Commissioner Codington DEM District 5 1 William "Bill" N. Cunningham 47 21.56%
Precinct Committeeman Codington REP Precinct Ward E Precinct 3 1 Gordon R. Garnos 109 47.81%
Precinct Committeeman Codington REP Precinct Ward E Precinct 3 1 Charles A. Larkin 119 52.19%
County Commissioner At Large Custer REP Custer 3 Travis L. Bies 742 19.77%
County Commissioner At Large Custer REP Custer 3 Leonard  Wood 667 17.77%
County Commissioner At Large Custer REP Custer 3 Phil  Lampert 926 24.67%
County Commissioner At Large Custer REP Custer 3 Jim  Lintz 721 19.21%
County Commissioner At Large Custer REP Custer 3 Marvin  Bishop 698 18.59%
Precinct Committeeman Davison REP Precinct Bak,Blen,Mtv,Un Twp 1 Joshua  Sinkie 26 46.43%
Precinct Committeeman Davison REP Precinct Bak,Blen,Mtv,Un Twp 1 Lindell  Howard 30 53.57%
Precinct Committeeman Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 David  Jorgenson 55 54.46%
Precinct Committeeman Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Richard  Kenton 16 15.84%
Precinct Committeeman Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Richard "Dick"  Frederick 30 29.70%
Precinct Committeewoman Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Karen  Jorgenson 86 82.69%
Precinct Committeewoman Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Carol  Millan 86 82.69%
Precinct Committeewoman Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Judy  Kenton 36 34.62%
Precinct Committeewoman - RECOUNT Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Karen  Jorgenson 86 82.69%
Precinct Committeewoman - RECOUNT Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Carol  Millan 86 82.69%
Precinct Committeewoman - RECOUNT Davison REP Precinct Beul,Lis,Pros,S 1/2 Mit Twp 1 Judy  Kenton 36 34.62%
County Commissioner Day DEM District 5 1 Charles D. Hesla Jr. 56 50.00%
County Commissioner Day DEM District 5 1 Gary D. Block 56 50.00%
County Commissioner Dewey DEM District 1 1 John C. Meginness 90 67.16%
County Commissioner Dewey DEM District 1 1 Jeremy  Schad 44 32.84%
Sheriff Dewey DEM Dewey 1 Jeff  Ward 234 43.82%
Sheriff Dewey DEM Dewey 1 Les  Mayer 300 56.18%
County Auditor Douglas REP Douglas 1 Gary  Denke 177 19.84%
County Auditor Douglas REP Douglas 1 Diane R. Christensen 345 38.68%
County Auditor Douglas REP Douglas 1 Jeanette  Smith 66 7.40%
County Auditor Douglas REP Douglas 1 Chareen  Gerber 304 34.08%
Sheriff Douglas REP Douglas 1 Timothy  Lee Simonsen 334 37.32%
Sheriff Douglas REP Douglas 1 Troy R. Strid 409 45.70%
Sheriff Douglas REP Douglas 1 Neal  C. Moad 152 16.98%
County Commissioner At Large Fall River REP Fall River 2 Gary Dean Baker 345 13.03%
County Commissioner At Large Fall River REP Fall River 2 Joe A. Falkenburg 1066 40.26%
County Commissioner At Large Fall River REP Fall River 2 Deborah K Russell 696 26.28%
County Commissioner At Large Fall River REP Fall River 2 Paul  Nabholz 541 20.43%
Precinct Committeeman Fall River REP Precinct Jackson 1 Joe  Allen 233 69.55%
Precinct Committeeman Fall River REP Precinct Jackson 1 Paul  Nabholz 102 30.45%
Precinct Committeewoman Fall River REP Precinct Cottonwood 1 Cindy  Brunson 8 36.36%
Precinct Committeewoman Fall River REP Precinct Cottonwood 1 Susan R. Henderson 14 63.64%
Precinct Committeewoman Fall River REP Precinct Edgemont 3 1 Mary C Hollenbeck 50 86.21%
Precinct Committeewoman Fall River REP Precinct Edgemont 3 1 Barbara F. Bryan 8 13.79%
Register of Deeds Fall River REP Fall River 1 Melody (Mel)  Engebretson 1195 81.07%
Register of Deeds Fall River REP Fall River 1 Robin  Meiners 279 18.93%
Sheriff Fall River REP Fall River 1 Jeff  Shannon 365 23.87%
Sheriff Fall River REP Fall River 1 Rich  Mraz 624 40.81%
Sheriff Fall River REP Fall River 1 Brett  Jarman 540 35.32%
County Commissioner Grant REP District 1 1 Gene  Mann 289 88.65%
County Commissioner Grant REP District 1 1 Marcy  Smith 37 11.35%
County Commissioner Grant REP District 5 1 Roger  Hoff 83 37.73%
County Commissioner Grant REP District 5 1 Dave  Forrette 137 62.27%
Sheriff Grant REP Grant 1 Bill  Rise 82 6.78%
Sheriff Grant REP Grant 1 Bradley  Swenson 481 39.78%
Sheriff Grant REP Grant 1 Kevin  Owen 646 53.43%
County Auditor Haakon REP Haakon 1 Neal B Brunskill 144 20.43%
County Auditor Haakon REP Haakon 1 Patricia G Freeman 261 37.02%
County Auditor Haakon REP Haakon 1 Stacy  Pinney 94 13.33%
County Auditor Haakon REP Haakon 1 Denise R Coyle 206 29.22%
Sheriff Haakon REP Haakon 1 Melvin L Smith 267 37.93%
Sheriff Haakon REP Haakon 1 Mark T Foley 221 31.39%
Sheriff Haakon REP Haakon 1 Justin J Schofield 216 30.68%
Sheriff Hanson REP Hanson 1 Randy  Bartlett 328 59.31%
Sheriff Hanson REP Hanson 1 Mark  Kessler 225 40.69%
County Commissioner At Large Hughes REP Hughes 3 Randy  Sarvis 1086 13.01%
County Commissioner At Large Hughes REP Hughes 3 Kendall S.  Smith 765 9.17%
County Commissioner At Large Hughes REP Hughes 3 Tom  Tveit 1575 18.87%
County Commissioner At Large Hughes REP Hughes 3 Ron  Crain 497 5.96%
County Commissioner At Large Hughes REP Hughes 3 Bill M.  Abernathy 2320 27.80%
County Commissioner At Large Hughes REP Hughes 3 Jim  Hardwick 2102 25.19%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 Rik  Drewes 1054 15.01%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 Greg  Dean 1349 19.21%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 Eliann R. Carr 484 6.89%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 G. Homer Harding 1777 25.30%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 Mary  Fischer-Healy 1183 16.84%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 Brett L.  Bray 446 6.35%
Delegates to State Convention Hughes REP Hughes 3 Jeff  Tronvold 731 10.41%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Gregory A. Wendell 157 48.31%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Adam  Hansen 168 51.69%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #21-Pierre City Auditorium 1 Tim  Lors 114 90.48%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #21-Pierre City Auditorium 1 David  DeJabet 119 94.44%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #23-Pierre PILC Rec Center 1 Bruce  Nelson 61 40.40%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #23-Pierre PILC Rec Center 1 Lloyd D. Johnson 90 59.60%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #24-Pierre Buchanan School 1 Robert A.  Swanson 56 27.72%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #24-Pierre Buchanan School 1 John  Meagher 34 16.83%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #24-Pierre Buchanan School 1 Ken  Leidholt 112 55.45%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #26-Pierre Riggs Theater 1 Brian J. Dozark 143 69.76%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #26-Pierre Riggs Theater 1 Joe  Nadenicek 62 30.24%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #28-Pierre Courthouse 1 Jamie  Huizenga 71 29.22%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #28-Pierre Courthouse 1 Jason A. Glodt 172 70.78%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #29-Pierre Senior Citizen's Cen 1 Loren  Paul 36 34.62%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #29-Pierre Senior Citizen's Cen 1 Jay D. Vogt 68 65.38%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #30-Pierre Faith Lutheran Churc 1 Michael J. Mehlhaff Jr. 125 71.43%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #30-Pierre Faith Lutheran Churc 1 Brian  Hindman 50 28.57%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #31-Pierre Poplar Ave Fire Stat 1 James R. Mehlhaff 191 51.48%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #31-Pierre Poplar Ave Fire Stat 1 Wilbert Michael Wyne 15 4.04%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #31-Pierre Poplar Ave Fire Stat 1 John (J.J.) J. Linn Jr. 165 44.47%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #33-Pierre Resurrection Church 1 David L. Braun 45 22.06%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #33-Pierre Resurrection Church 1 H.  Dennis Keith 41 20.10%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #33-Pierre Resurrection Church 1 Richard D. Dockter 118 57.84%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #34-Pierre No. 4 Fire Station 1 Rik  Drewes 97 35.27%
Precinct Committeeman Hughes REP Precinct #34-Pierre No. 4 Fire Station 1 Myron  Bryant 178 64.73%
Precinct Committeeman - RECOUNT Hughes REP Precinct #21-Pierre City Auditorium 1 Tim  Lors 114 90.48%
Precinct Committeeman - RECOUNT Hughes REP Precinct #21-Pierre City Auditorium 1 David  DeJabet 119 94.44%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Megan  Hansen 276 77.53%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Rose Ann Wendell 274 76.97%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Kathleen  Slocum 162 45.51%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #21-Pierre City Auditorium 1 Virginia  Lors 69 53.91%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #21-Pierre City Auditorium 1 Le Nora  DeJabet 59 46.09%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #23-Pierre PILC Rec Center 1 Linda  Totton 41 26.62%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #23-Pierre PILC Rec Center 1 Sandra  Tillman 113 73.38%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #24-Pierre Buchanan School 1 DaLinda  Meagher 54 29.83%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #24-Pierre Buchanan School 1 Amanda   Schmitgen 127 70.17%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #26-Pierre Riggs Theater 1 Shanna  Brech 38 18.81%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #26-Pierre Riggs Theater 1 Renee J. Osterkamp 164 81.19%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #28-Pierre Courthouse 1 Nance  Orsbon 92 45.54%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #28-Pierre Courthouse 1 Deborah  Witlock 21 10.40%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #28-Pierre Courthouse 1 Karla  Baus 38 18.81%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #28-Pierre Courthouse 1 Judy   Flagstad 51 25.25%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #29-Pierre Senior Citizen's Cen 1 Taya M. Dockter 53 56.38%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #29-Pierre Senior Citizen's Cen 1 Jennifer  Deyo 41 43.62%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #30-Pierre Faith Lutheran Churc 1 Terri Ann Mehlhaff 110 65.48%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #30-Pierre Faith Lutheran Churc 1 Dawn  Hindman 58 34.52%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #32-Pierre 7th Day Adv Church 1 Staci  Holden 134 58.52%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #32-Pierre 7th Day Adv Church 1 Joyce  Koistinen 95 41.48%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #33-Pierre Resurrection Church 1 Marcia A. Hull 52 25.37%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #33-Pierre Resurrection Church 1 Twila  Dockter 88 42.93%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #33-Pierre Resurrection Church 1 Darlene F. Braun 65 31.71%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #34-Pierre No. 4 Fire Station 1 Katherine   Douglas 87 32.34%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #34-Pierre No. 4 Fire Station 1 Heather  Ullmann 70 26.02%
Precinct Committeewoman Hughes REP Precinct #34-Pierre No. 4 Fire Station 1 Cindy  Drewes 112 41.64%
Precinct Committeewoman - RECOUNT Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Megan  Hansen 276 77.53%
Precinct Committeewoman - RECOUNT Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Rose Ann Wendell 274 76.97%
Precinct Committeewoman - RECOUNT Hughes REP Precinct #11-Rural New Life Assembly Chu 1 Kathleen  Slocum 162 45.51%
County Commissioner Hutchinson REP District 1 1 Jerome E. Hoff 289 68.00%
County Commissioner Hutchinson REP District 1 1 Betty  J Bauer 136 32.00%
County Auditor Hyde REP Hyde 1 Angela A Harris 152 33.48%
County Auditor Hyde REP Hyde 1 Colleen  Leisinger 302 66.52%
County Commissioner Jackson REP District 3 1 Paul  Gropper 17 30.91%
County Commissioner Jackson REP District 3 1 Larry  Denke 38 69.09%
County Commissioner Jackson REP District 5 1 Glen  Bennett 55 61.11%
County Commissioner Jackson REP District 5 1 Kelly  Fortune 35 38.89%
County Treasurer Kingsbury REP Kingsbury 1 Amy  Wilkinson 86 9.18%
County Treasurer Kingsbury REP Kingsbury 1 Renae  Aughenbaugh 57 6.08%
County Treasurer Kingsbury REP Kingsbury 1 Elaine  Blachford 794 84.74%
County Auditor Lake DEM Lake 1 Nichole  Schlueter 68 12.12%
County Auditor Lake DEM Lake 1 Roberta (Bobbi)  Janke 493 87.88%
County Commissioner At Large Lawrence REP Lawrence 3 Brandon  D. Flanagan 1387 20.69%
County Commissioner At Large Lawrence REP Lawrence 3 Richard D. Sleep 1996 29.77%
County Commissioner At Large Lawrence REP Lawrence 3 Marty  O'Dea 1239 18.48%
County Commissioner At Large Lawrence REP Lawrence 3 Bob  Ewing 2082 31.06%
Precinct Committeeman Lawrence REP Precinct Spearfish Ward 1 1 William  H.  Trent 93 38.91%
Precinct Committeeman Lawrence REP Precinct Spearfish Ward 1 1 Thomas R. Hills 146 61.09%
Sheriff Lawrence REP Lawrence 1 Anthony (Tony)  Bradley 1132 36.93%
Sheriff Lawrence REP Lawrence 1 Rick  Mowell 1933 63.07%
Precinct Committeeman Lincoln REP Precinct Sioux Falls 2-15 1 Kenneth  A. Sorensen 25 40.98%
Precinct Committeeman Lincoln REP Precinct Sioux Falls 2-15 1 Joel  Arends 36 59.02%
Sheriff Lincoln REP Lincoln 1 Dennis  A. Johnson 2968 86.40%
Sheriff Lincoln REP Lincoln 1 Kenneth L. Haugen 467 13.60%
County Commissioner Marshall DEM District 3 1 Keith O. Hupke 42 25.93%
County Commissioner Marshall DEM District 3 1 Paul N. Symens 120 74.07%
Tax Levy Opt-Out : Marshall   Marshall 1 Yes 436 45.65%
Tax Levy Opt-Out : Marshall   Marshall 1 No 519 54.35%
County Commissioner McPherson REP District 1 1 Michael H Rath 15 8.67%
County Commissioner McPherson REP District 1 1 Sid  Feickert 152 87.86%
County Commissioner McPherson REP District 1 1 Ronnie  Ehresman 6 3.47%
County Commissioner Meade REP District 1 1 Gary L. Cammack 512 63.92%
County Commissioner Meade REP District 1 1 Anita  Lee 289 36.08%
County Commissioner Meade REP District 3 1 Harold  Matz 139 35.46%
County Commissioner Meade REP District 3 1 Linda  Rausch 149 38.01%
County Commissioner Meade REP District 3 1 Larry D. Burditt 104 26.53%
County Commissioner Meade REP District 5 1 Robert  Heidgerken 130 41.80%
County Commissioner Meade REP District 5 1 Sharon  Olson 113 36.33%
County Commissioner Meade REP District 5 1 Robert  Mallow 68 21.86%
Precinct Committeeman Meade REP Precinct Chalk Butte #27 1 Tim  Harwood 22 30.99%
Precinct Committeeman Meade REP Precinct Chalk Butte #27 1 Larry  Rhoden 49 69.01%
Precinct Committeeman Meade REP Precinct East Sturgis #1 1 Michael  A. Jackley 47 62.67%
Precinct Committeeman Meade REP Precinct East Sturgis #1 1 Linn Mel Hendrickson 28 37.33%
Sheriff Meade REP Meade 1 Matthew J. Trask 857 32.30%
Sheriff Meade REP Meade 1 Ronald W. Merwin 1796 67.70%
Register of Deeds Mellette REP Mellette 1 Connie M. Hill 90 29.70%
Register of Deeds Mellette REP Mellette 1 Karen  A. O'Brien 213 70.30%
Sheriff Mellette DEM Mellette 1 Alvin  R. Bettelyoun Sr. 89 32.25%
Sheriff Mellette DEM Mellette 1 Derris   Waukazoo 103 37.32%
Sheriff Mellette DEM Mellette 1 Mike  Blom 84 30.43%
County Auditor Minnehaha REP Minnehaha 1 Bob  Litz 4503 43.25%
County Auditor Minnehaha REP Minnehaha 1 Mark E. Stevak 1584 15.21%
County Auditor Minnehaha REP Minnehaha 1 Greg  LaFollette 4325 41.54%
County Commissioner At Large Minnehaha REP Minnehaha 3 Tim  Nicolai 4301 21.53%
County Commissioner At Large Minnehaha REP Minnehaha 3 Matthew D. Onnen 3043 15.23%
County Commissioner At Large Minnehaha REP Minnehaha 3 Gerald  Beninga 6286 31.47%
County Commissioner At Large Minnehaha REP Minnehaha 3 Cindy  Heiberger 6347 31.77%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 1-10 1 Jerel D. Erickson 22 22.00%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 1-10 1 Mark  Haase 78 78.00%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 2-8 1 R. Shawn Tornow 132 63.46%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 2-8 1 Mark L. Smith 76 36.54%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 2-9 1 Ryan J. Bolger 68 39.31%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 2-9 1 Douglas P. Barnett 105 60.69%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 3-15 1 Ches  Cain 30 22.90%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 3-15 1 James B Stalzer 101 77.10%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 5-8 1 David  Roetman 10 7.04%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 5-8 1 David A. Pfeifle 54 38.03%
Precinct Committeeman Minnehaha REP Precinct 5-8 1 Donald D. Hennies 78 54.93%
County Commissioner Moody REP District 3 1 Robert  Dickey 20 13.51%
County Commissioner Moody REP District 3 1 Rick  Veldkamp 128 86.49%
County Commissioner Moody REP District 5 1 Bruce  Cramer 39 31.20%
County Commissioner Moody REP District 5 1 Dan  Miles 86 68.80%
County Commissioner Pennington REP District 1 1 Karen A. Murphy 507 19.56%
County Commissioner Pennington REP District 1 1 David  Gray 938 36.19%
County Commissioner Pennington REP District 1 1 Ken  Davis 1147 44.25%
County Commissioner Pennington REP District 3 1 Ethan W Schmidt 982 46.47%
County Commissioner Pennington REP District 3 1 Don  Holloway 1131 53.53%
Precinct Committeeman Pennington REP Precinct 1-1 1 Alan  Hanks 280 57.49%
Precinct Committeeman Pennington REP Precinct 1-1 1 Stephen J. Wesolick 207 42.51%
Precinct Committeeman Pennington REP Precinct 5-1 1 Richard L. Hoff 190 73.93%
Precinct Committeeman Pennington REP Precinct 5-1 1 Quentin L. Riggins 67 26.07%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 1-1 1 Barb  Hanks 155 35.55%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 1-1 1 Lyndsay  Smith 162 37.16%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 1-1 1 Lisa  Wesolick 119 27.29%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 1-3 1 Kimberly K. Traphagen 120 26.85%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 1-3 1 Heather  Gosch 327 73.15%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 3-4 1 Janine  Farrar 99 27.65%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 3-4 1 Dianne  Nelson 259 72.35%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 3-5 1 Suzanne  White 253 73.76%
Precinct Committeewoman Pennington REP Precinct 3-5 1 Roberta (Bobbi) Drewes 90 26.24%
Sheriff Potter REP Potter 1 Curtis D. Hamburger 400 57.39%
Sheriff Potter REP Potter 1 Alan D. McClain 297 42.61%
Tax Levy Opt-Out : Roberts County Tax Levy Opt Out Roberts   Roberts 1 Yes 668 37.74%
Tax Levy Opt-Out : Roberts County Tax Levy Opt Out Roberts   Roberts 1 No 1102 62.26%
County Commissioner Sanborn REP District 3 1 Ray   Ohlrogge 59 88.06%
County Commissioner Sanborn REP District 3 1 Fay  Young 8 11.94%
County Commissioner Shannon DEM District 1 1 Bryan J Kehn 63 98.44%
County Commissioner Shannon DEM District 1 1 Connie L. Whirlwind Horse 62 96.88%
County Commissioner - RECOUNT Shannon DEM District 1 1 Bryan J Kehn 63 98.44%
County Commissioner - RECOUNT Shannon DEM District 1 1 Connie L. Whirlwind Horse 62 96.88%
Precinct Committeeman Spink REP Precinct #1 1 Michael B. Nickell 21 20.59%
Precinct Committeeman Spink REP Precinct #1 1 Rolland  Barrie 81 79.41%
Sheriff Spink REP Spink 1 Les  Helm 347 34.46%
Sheriff Spink REP Spink 1 Kevin John Schurch 660 65.54%
County Auditor Stanley REP Stanley 1 Kris  McQuistion Kroll 321 52.11%
County Auditor Stanley REP Stanley 1 Jennifer N Krieger 295 47.89%
County Commissioner Stanley REP District 3 1 Dana E Iversen 83 63.36%
County Commissioner Stanley REP District 3 1 Louis (Bud)  Jorgensen 48 36.64%
Delegates to State Convention Stanley REP Stanley 3 Gary  Grittner 268 20.18%
Delegates to State Convention Stanley REP Stanley 3 Jerry  Kleinsasser 302 22.74%
Delegates to State Convention Stanley REP Stanley 3 A Joyce Tidball 316 23.80%
Delegates to State Convention Stanley REP Stanley 3 Robert C Riter 442 33.28%
County Commissioner Tripp REP District 1 1 Mark  Winter 130 63.73%
County Commissioner Tripp REP District 1 1 Donald L. Bice 74 36.27%
County Commissioner Tripp REP District 5 1 Wilma  Harter 68 37.99%
County Commissioner Tripp REP District 5 1 Tresh  Swedlund 111 62.01%
Register of Deeds Turner REP Turner 1 Lisa K. Carlson 621 43.15%
Register of Deeds Turner REP Turner 1 Carol J. Viet 818 56.85%
Sheriff Turner REP Turner 1 Matthew  Wetterling 563 38.20%
Sheriff Turner REP Turner 1 Byron  Nogelmeier 911 61.80%
County Commissioner Union REP District 5 1 Milt  Ustad 249 68.22%
County Commissioner Union REP District 5 1 Doug  Maurstad 116 31.78%
Register of Deeds Union REP Union 1 Jana  Foltz 1127 68.22%
Register of Deeds Union REP Union 1 Bindi  Trometer 525 31.78%
Sheriff Union REP Union 1 James  Heeren 625 34.13%
Sheriff Union REP Union 1 Dan  Limoges 1206 65.87%
County Commissioner Walworth REP District 3 1 Scott  W. Schilling 300 79.37%
County Commissioner Walworth REP District 3 1 Dianna   Van Horn 150 39.68%
County Commissioner Walworth REP District 3 1 Phylliss  K. Pudwill 307 81.22%
County Commissioner - RECOUNT Walworth REP District 3 1 Scott  W. Schilling 300 79.37%
County Commissioner - RECOUNT Walworth REP District 3 1 Dianna   Van Horn 150 39.68%
County Commissioner - RECOUNT Walworth REP District 3 1 Phylliss  K. Pudwill 307 81.22%
Sheriff Walworth REP Walworth 1 Duane E. Mohr 746 57.96%
Sheriff Walworth REP Walworth 1 Allen T. Bohle 541 42.04%