MENU

Steve Barnett

     Select a box and SCROLL DOWN


Offices to be filled in the 2022 Elections

The following nominations are made in the closed party primary elections held on June 7, 2022:

  • U.S. Senator - 6 year term
  • U.S. Representative - 2 year term
  • Governor - 4 year term
  • 105 Legislators (35 Senate, 70 House) - 2 year term
  • 44 Circuit Court Judges - 8 year term
  • County Commissioners - 4 year term
  • County Auditor  - 4 year term
  • County Sherriff  - 4 year term
  • Register of Deeds - 4 year term
  • Delegates to State Party Conventions (only if designated to be elected at a Primary Election in the party's bylaws) - 2 year term
  • Precinct Committeeman and Committeewoman (only if designated to be elected at a Primary Election in the party's bylaws) - 2 year term

The following will be nominated at the 2022 state conventions of each political party:

  • Lieutenant Governor - 4 year term
  • Public Utilities Commissioner - 6 year term
  • Attorney General - 4 year term
  • Secretary of State - 4 year term
  • State Auditor - 4 year term
  • State Treasurer - 4 year term
  • Commissioner of School and Public Lands - 4 year term
  • Retention Election, South Dakota Supreme Court Justice- 8 year term

In those areas of the state which have the following types of districts, nominations are made in a nonpartisan primary election:

  • Water Development District Directors - 4 year term
    • If three or more candidate petitions are received then they will be voted on in the Primary election ballot.
    • If two or less candidate petitions are received then those names will automatically go on the General election ballot.
    • Water Development District Directors - 2022 Election
  • Heartland Consumer Power District Directors - 6 year term

In those areas of the state which have the following types of districts, nominations are made in the general election.

  • Conservation District Supervisor - 4 year term

The following Circuit Court Judge positions will be will be up for nomination for an 8 year term.

Circuit Position Judge
First A Chris Giles
  B David D. Knoff
  C Bruce V. Anderson
Presiding Judge D Cheryle W. Gering
  E Patrick Smith
  F Tami A. Bern
   
Second
Presiding Judge
A Robin Jacobson Houwman
  B Sandra Hoglund-Hanson
  C Bradley Zell
  D Natalie D. Damgaard
  E John R. Pekas
  F Camela Theeler
  G Jennifer Mammenga
  H Susan M. Sabers
  I Douglas E. Hoffman
  J James Power
  K Jon C. Sogn
  L Rachel R. Rassmussen
   
Third A Carmen A. Means
  B Dawn M. Aman-Elshere
  C Kent A. Shelton
Presiding Judge D Gregory Stoltenburg
  E Robert L. Spears
  F Patrick T. Pardy
   
Fourth A Eric J. Strawn
Presiding Judge B Michael W. Day
  C Michelle K. Comer
  D Kevin J. Krull
     
Fifth
Presiding Judge
A Jon S. Flemmer
  B Tony L. Portra
  C Gregory C. Magera
  D Richard A. Sommers
     
Sixth A Christina L. Klinger
  B Margo D. Northrup
  C Bridget M Mayer
Presiding Judge D Bobbi J. Rank
     
Seventh A Stacy Vinberg-Wickre
  B Jeffrey R. Connelly
  C Heidi L. Linngren
  D Joshua K. Hendrickson
  E Jane W. Pfeifle
Presiding Judge F Craig A. Pfeifle
  G Robert Gusinsky
  H Matthew M. Brown